Ustawienia

21.04.2022 Na mocy specustawy pracę w Polsce znalazło już 77 tys. obywateli Ukrainy – wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najwięcej uchodźców pracuje w magazynach, gastronomii i hotelarstwie.

Dzięki rządowej specustawie ograniczono biurokrację i umożliwiono obywatelom Ukrainy pełen dostęp do rynku pracy w Polsce. Nie potrzebują oni żadnych specjalnych zezwoleń, a jedynym wymogiem jest konieczność zgłoszenia przez pracodawcę faktu zatrudnienia obywatela Ukrainy.

Dotychczas pracodawcy poinformowali o zatrudnieniu 77 tys. osób. Połowa spośród tej grupy to pracownicy wykonujący proste prace (36,9 tys.). Obywatele Ukrainy często są również zatrudniani jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (10,8 tys.), pracownicy usług i sprzedawcy (7,9 tys.), a także jako operatorzy i monterzy maszyn (7,6 tys.). Po kilka tysięcy osób zostało zatrudnionych jako pracownicy biurowi, specjaliści, technicy i inny średni personel.

„Każdego dnia zatrudnienie znajduje kolejnych kilka tysięcy obywateli Ukrainy, którzy dzięki temu mogą samodzielnie budować swoje życie w naszym kraju. Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra, a pracodawcy z wielu branż nadal poszukują pracowników na stałe lub do rozpoczynających się właśnie prac sezonowych. Cieszę się, że rozwiązania wdrożone dzięki rządowej specustawie uprościły proces zatrudniania obywateli Ukrainy i ułatwiły polskim pracodawcom uzupełnianie braków kadrowych w firmach” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że obywatele Ukrainy najczęściej znajdują pracę w magazynach, gastronomii i hotelarstwie, a także jako pracownicy zajmujący się sprzątaniem. Wielu Ukraińców pracuje również w branży budowlanej i rolnictwie. Niektórzy znajdują także zatrudnienie w placówkach takich jak np. szkoły, przedszkola, szpitale.

Obywatele Ukrainy powinni pamiętać, aby nie zgadzać się na podjęcie pracy bez podpisania umowy na piśmie. Przed podpisaniem należy zapoznać się z warunkami w umowy, ewentualnie poprosić o wyjaśnienie jej zapisów.

Osoby, które z różnych powodów nie potrafią samodzielnie znaleźć pracy, mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. Dzięki temu będą mogły skorzystać z pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i szkoleń (również z języka polskiego).

Przydatne linki – strony dostępne w języku ukraińskim: