09.08.2022 roku odbyło się kolejne seminarium w ramach trwającego cyklu spotkań dotyczących tematyki ekonomii społecznej. Tym razem spotkaliśmy się z zainteresowanymi osobami w Suchowoli, a spotkanie miało temat "Ekonomia Społeczna - rozwój zawodowy osób wykluczonych".
Na spotkaniu można było zapoznać się z informacjami na temat ekonomii społecznej, pojęciami i przepisami rządzącymi tym zagadnieniem. Można było również poznać informacje statystyczne n/t sytuacji społeczno-gospodarczej w województwie podlaskim oraz zapoznać się z możliwościami rozwoju zawodowego, sposobami i uwarunkowaniami planowania i rozwoju ścieżki zawodowej"
Ekonomia Społeczna to sfera aktywności obywatelskiej, która poprzez działalność ekonomiczną i działalność pożytku publicznego służy:
- ☑️ integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych społeczną marginalizacją,
- ☑️ tworzeniu miejsc pracy,
- ☑️ świadczeniu usług społecznych użyteczności publicznej (interesu ogólnego).
Wykluczenie społeczne to sytuacja, w której nie wszyscy mają równy dostęp do możliwości i usług, które pozwoliłyby im wieść godne, szczęśliwe życie. Dotyczy to też niemożności zabrania głosu i bycia usłyszanym zgodnie z zasadami społeczności, w których żyjemy.
Wykluczenie społeczne określa sytuację w której dana jednostka, będąca członkiem społeczeństwa, nie może normalnie uczestniczyć w działaniach obywateli tego społeczeństwa, przy czym ograniczenie to nie wynika z jej wewnętrznych przekonań, ale znajduje się poza jej kontrolą.
Rynek pracy jest jednym z naturalnych pól działania ekonomii społecznej. Praca, czy też szerzej patrząc aktywność zawodowa, uznawana jest obecnie za najbardziej efektywny instrument przeciwdziałania skutkom wykluczenia społecznego.
Nowocześnie pojmowana polityka społeczna oraz polityka zatrudnienia (rynku pracy) odchodzi od działań pasywnych, mających zapewnić osobom wykluczonym wsparcie o charakterze finansowym czy rzeczowym, na rzecz działań aktywizujących, ukierunkowanych na przywrócenie tych osób na rynek pracy
Powyższe wpisuje się w szerszą zmianę filozofii funkcjonowania współczesnego państwa, jaką jest przejście od państwo opiekuńczego na rzecz państwa zorientowanego na pracę/państwa wspierającego pracę.
Idea społeczeństwa pracy – w bardzo mocny sposób osadzona jest w problematyce ekonomii społecznej. Opiera się m.in. na:
- ☑️aktywnej polityce społecznej realizowanej wg zasady pomocniczości,
- ☑️licznych partnerach społecznych (w tym przedsiębiorstwach komercyjnych,
- ☑️samorządach, organizacjach pozarządowych), nowym systemie usług społecznych (opartym na kontraktowaniu zadań),
- ☑️partnerstwie publiczno-prywatno-społecznym,
- ☑️rozwoju trzeciego sektora,
- ☑️rozwoju kapitału społecznego,
- ☑️przedsiębiorczości społecznej
Ekonomia Społeczna jest rozumiana jako niezależny sektor gospodarki lub podsektor sektora obywatelskiego (trzeci sektor) – odmienny od sektora publicznego i prywatnego.
Ekonomia społeczna to osiąganie celów społecznych metodami gospodarczymi.
Przedsiębiorstwa ekonomii społecznej aktywizują grupy społeczne, które
najczęściej pomijane są na lokalnych rynkach pracy, udzielają pomocy bezrobotnym oraz umożliwiają osobom o najniższych kwalifikacjach zawodowych powrót do pracy, co skutecznie zapobiega ich marginalizacji i nieuchronnemu wykluczeniu ze społeczeństwa.
To tylko zarys głównej tematyki spotkania.
Spotkanie zakonczyło się m.in. omówieniem założeń projektu "Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Suwałkach" oraz omówieniem możliwości podejmowania pracy w ramach Spółdzielni Socjalnych oraz innych Przedsiębiorstw Społecznych. Na naszym lokalnym rynku istnieje wiele takich przedsiębiorstw.
Prosimy o uważne śledzenie naszej strony. Takie spotkania w ramach cyklu bedą się nadal odbywały. Serdecznie zapraszamy.
Prosimy również, aby wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby aby takie seminarium odbyło się w ich mieście lub instytucji, o bezpośredni kontakt z biurem projektu "Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Suwałkach":
☑️tel. (87) 566 20 55
☑️e-mail: