Ustawienia

Na stronie internetowej ekonomiaspoleczna.gov.pl, prowadzonej przez Departament Ekonomii Społecznej i Solidarnej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, ukazały się dwie informacje, które mogą być istotne dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów działających w obszarze ekonomii społecznej.

Nowa ustawa o ekonomii społecznej weszła w życie 30 października 2022 r. Ustawa jest nowa, ale aktywność NGO-sów i innych podmiotów na tym polu trwa w Polsce od kilkunastu lat. Dlatego wejście w życie nowych przepisów rodziło wątpliwości, co do statusu różnych podmiotów i działań zainicjowanych przed wejściem w życie ustawy. Wątpliwości te wyraził m.in. OFOP, Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych oraz WRZOS w apelu do resortu polityki społecznej (zobacz apel >>>). 

Zachęcamy do zapoznania się z opublikowanymi właśnie przez ministerstwo materiałami, które mogą rozwiać część wątpliwości i pomóc zainteresowanym w zrozumieniu nowych przepisów.

Na stronach ministerialnych pojawiły się dwie informacje. Pierwsza "Materiały wdrożeniowe do ustawy o ES"otwiera się w nowej karcie poświęcona jest przedsiębiorstwom społecznym. Znajdziemy tu m.in. poradnik w zakresie przyznawania statusu przedsiębiorstwa społecznego, wzór wniosku o przyznanie statusu wraz z instrukcją wypełniania, a także wzór decyzji w sprawie utraty statusu przedsiębiorstwa społecznego.

 

Pomimo braku przepisów prawnych przyjętych na poziomie ustawy, od 2016 roku podmioty ekonomii społecznej mogły uzyskiwać status Przedsiębiorstw Społecznych. Był on nadawany przez akredytowane Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej, które działały na podstawie Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020 oraz zapisów umów o dofinansowanie projektów. Pozytywnie zweryfikowane podmioty ekonomii społecznej, którym został nadany status Przedsiębiorstwa Społecznego, były wpisywane do bazy prowadzonej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

(fragment poradnika)

 

Druga informacja ze strony ekonomiaspoleczna.gov.pl to "Informacja w sprawie sposobu realizacji projektów w zakresie ekonomii społecznej w związku z wejściem w życie ustawy o ekonomii społecznej".otwiera się w nowej karcie Jak wyjaśnia departament, znajdziemy tu "rozstrzygnięcie istotnych kwestii związanych z zasadami wsparcia PES [podmiotów ekonomii społecznej] i PS [przedsiębiorstw społecznych], a także z funkcjonowaniem OWES [ośrodków wsparcia ekonomii społecznej]".

 

Materiały dostępne na stronie ekonomiaspoleczna.gov.pl:

 

 

Departament udostępnia też akty wykonawcze do nowej ustawy. Można je znaleźć pod adresem https://www.ekonomiaspoleczna.gov.pl/Rozporzadzenia,do,ustawy,o,ekonomii,spolecznej,4314.htmlotwiera się w nowej karcie

 

informacja zarowka wyjasnienie wiadomosci odpowiedzi