Aktualności

1% – wybierz organizację ze swojego regionu!

Do 2 maja mamy czas na złożenie zeznania podatkowego i wybór organizacji, której przekażemy 1% naszego podatku. Zachęcamy do skorzystania z regionalnego wykazu OPP w portalu ngo.pl i wybór jednej z organizacji, działających w województwie podlaskim.

 Organizacji, którym możemy przekazać 1% podatku, jest ponad 8 tysięcy. Jak wybrać? Czym się kierować? Portal ngo.pl od lat zachęca do wspierania organizacji lokalnych. Dlaczego warto? Często ich działania dotykają nas bezpośrednio, realnie wpływają na nasze codzienne życie. Obserwując organizację na co dzień, możemy łatwo ocenić, co robi i jakie są efekty jej działań. Jeśli nam się spodoba, możemy też bezpośrednio włączyć się w jej działania.

Znalezienie organizacji działającej blisko nas jest proste – wystarczy skorzystać z wykazu OPP na ngo.pl i wybrać jedną z 246 organizacji z województwa podlaskiego.

 

Zobacz wykaz organizacji pożytku publicznego z województwa podlaskiego, którym możesz przekazać 1% podatku.

 

Pytania i odpowiedzi:

 

Jak przekazuję 1% w 2022 r.?

W 2022 r. podatnicy dostają wypełnione PIT-y dzięki usłudze Twój e-PIT. Mogą je weryfikować i uzupełniać - w tym wskazywać OPP. Mogą też nie zrobić nic i nie zostaną za to ukarani.

Usługa Twój e-PIT dotyczy deklaracji PIT-28, 36, 37 i 38. Podatnicy mogą wskazywać nowe OPP w swoich zeznaniach elektronicznych lub pozostawiać stare (wskazane w latach ubiegłych).

Jeśli w latach ubiegłych nie wskazywaliśmy żadnej OPP, a w roku 2022 r. nic nie zrobimy z naszym PIT-em, to NIESTETY NIE PRZEKAŻEMY 1%. Urząd skarbowy nie ma kompetencji, żeby wskazać OPP za nas.

Dla chętnych jest nadal możliwość wysłania do urzędu skarbowego PIT-a papierowego. Również w zeznaniu papierowym możemy wskazać OPP.

więcej: Informacja Ministerstwa Finansów o przekazywaniu 1%

 
 
Czy mogę wskazać konkretny cel, na który przekazuję swój 1%?
 
Tak, służy do tego rubryka „Informacje uzupełniające” w formularzach PIT.
---------------
 
Czy organizacja, której przekażę 1%, będzie wiedziała, że to ode mnie?
 
Tylko jeżeli wyrazisz na to zgodę w formularz PIT. Zgoda nie jest wymagana.
---------------
 
Czy mogę w tym roku przekazać 1% tej samej organizacji co w zeszłym roku?
 
Tak, jeżeli ta organizacja utrzymała statut organizacji pożytku publicznego i znalazła się w aktualnym wykazie organizacji uprawnionych do zbierania 1%. Sprawdź, czy organizacja jest nadal na liście
---------------
 
Czy na jednym formularzu PIT mogę przekazać swój 1% więcej niż jednej organizacji?
 
Nie. Jeżeli natomiast wypełniasz więcej niż jeden formularz PIT (np. jeden w związku z przychodami z pracy, jeden w związku z dochodami z papierów wartościowych), możesz przekazać 1% z każdego formularza na inną organizację.
---------------
 
Czy emeryt lub rencista może przekazać 1%?
 
Tak, ma nawet dwie możliwości. Może samodzielnie wypełnić PIT–37 na podstawie PIT–u, który przysyła ZUS, albo po prostu wypełnić specjalny PIT (PIT–OP), w którym wskaże jakiej organizacji pożytku, chce przekazać 1%.
---------------
 
Co się stanie, jeśli wskażę w PIT organizację, której nie ma na wykazie organizacji uprawnionych do 1%?
 
W takiej sytuacji urząd skarbowy odstępuje od przekazania 1% – 1% nie trafia do żadnej organizacji, tylko do budżetu państwa, jak cała reszta podatku.
---------------
 
Czy 1% jest darowizną?
 
1% to nie darowizna! Przekazując 1% decydujemy, że część naszego podatku, który i tak musimy zapłacić, zamiast do skarbu państwa trafi do wybranej organizacji pożytku publicznego.
---------------
 
Przekazując darowiznę przekazujemy pieniądze z własnej kieszeni. Możemy nimi obdarować każdą organizację, nie tylko OPP.
Przejdź na początek